- Motivációs trénerek, célkitűző coachok tanítják nekünk a célkitűzést – jó szándékuk ellenére sokszor rosszul.
- Biztosan Te is sokat hallottál már a célkitűzésről. Ez a mai videó akkor lehet számodra hasznos, hogyha úgy érzed, azok a tippek, módszertanok, amit eddig beléd vertek, nem igazán működnek a számodra.
- A mai bejegyzésben a célkitűzés (hibás) technikáit leplezzük le. Mondj véleményt, és oszd meg a gondolataidat közösségi média oldalainkon! Hadd adjunk neked pozitív visszajelzést! Használd a #BestsellerSiker vagy #BestsellerSikerBlog hashtag-et!
- A célkitűzés előtt először legyen egy hosszabb távú víziód, akár 10-20 éves jövőről, arról, hogy hogyan akarsz élni. A célok abban segítenek, hogy lépésekre tudd bontani a víziód.
- Nézd meg a videót, és kezdd el megtervezni az áloméleted!
Újdonság:
1. Megújult a blogoldal!
Mostantól heti szinten jelentkezünk hasznos tartalmakkal (blogvideókkal), amelyek témája az önfejlesztés, marketing és könyvkiadás.
Kövess minket, bátran adj visszajelzést, lájkolj, kommentelj, és oszd meg a téged inspiráló tartalmakat.
2. Könyvet szeretnél kiadni?
Gyere el az élő Siker webinárunkra, ahol megmutatjuk, hogyan tudod gyorsan, költséghatékonyan és profi stratégiával megírni és kiadni a saját könyvedet!
Látogasd meg az információs oldalunkat, és jelentkezz be a következő online képzésre!
TUDTAD?
Hetente díjakat, motivációs ajándékokat ajánlok fel azoknak, akik képet vagy videót posztolnak az Instagram-on, és ehhez használják a #BestsellerSikerBlog hashtag-et.
Nagyon várom az ezzel az epizóddal kapcsolatos gondolataidat!
KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉSEK:
INSPIRÁCIÓS IDÉZETEK
TELJES LEIRAT
Motivációs trénerek, célkitűző coachok tanítják nekünk a célkitűzést – jó szándékuk ellenére sokszor rosszul. A mai blogbejegyzés arról szól, hogy összegyűjtsük, mit tudunk rosszul a célkitűzésről.
Négy tévhitet fogok veled ismertetni:
1. Minden azzal kezdődik, hogy kitűzöl egy célt.
Nem igaz, hogy ezzel kezdődik minden. Ha folyamatosan célokban gondolkodsz, akkor egy állandó hiányállapotban vagy. Mindig arra figyelsz, hogy mi az, ami még nincs meg, amit még nem birtokolsz.
2. Legyen sok célod.
Ritkán esik róla szó, hogy ezek a célok sokszor egymást szabotálják, mert nincs egy világos képünk arról, hogy melyik is fontos. Ezért az összeset szeretnénk elérni, viszont ezt sokszor úgy, hogy amikor az egyik eszünkbe jut, akkor éppen az a fontos, aztán kapunk egy impulzust, akkor pedig éppen egy másik a fontos.
Nem az a lényeg, hogy legyen sok célod, hanem hogy kevés legyen, de amellett kitarts!
3. Legyél célorientált!
Ez ismét csak a hiány állapotát teszi tartóssá.
4. Mindig törekedned kell a SMART-célokra.
Hogyha Gandhi SMART-célként tűzte volna ki, hogy Indiát majd egyesíti, és megszűnteti az évtizedes, évszázados viszályokat, akkor elérte volna valaha? Sokszor nem SMART-célokra, hanem eleve soha nem látott célokra kell törekedned. Az, hogy majd ezt hogyan fogod végrehajtani, mi lesz az a terv, amit eszközként tűzöl ki hozzá, ahhoz már rendelhetsz SMART-célt.
A SMART nem más, mint egy mozaik szó: különleges/egyedi (S), mérhető (M), elérhető (A), fontos/releváns (R) és időhöz kötött (T).
Azonban azt mondom, hogy ne is a célkitűzéssel kezd, ugyanis annak van egy kezdő- és egy végpontja. Amikor abban vagy benne, hogy csak céljaid vannak, akkor sosem érzed azt, hogy elégedett lehetsz, mert azt mondod magadnak, hogy majd akkor, amikor azt a célt elérem… ezért aztán sosem leszel a boldogság pillanatában, mert folyamatosan lesz egy hiányérzeted. Ha célorientált vagy, akkor amint elérted, azon nyomban a továbblépésre fogsz gondolni.
Sokszor voltam ebben az állapotban, rendszeresen újra és újra előjött ez. A legkellemetlenebb az, amikor kitűzök valamit, és útközben jövök rá, hogy ez nem is olyan nagy célkitűzés, ezért módosítom, hogy legyen még három lépcsővel feljebb, aztán még azt sem érem el, amit eredetileg kitűztem, mert akkor már a pánikzónában vagyok benne, és fogalmam sincs hogyan tudnám elérni.
Szóval nagyon fontos ezt a célorientáltságot időnként levetkőzni, és magunk mögött hagyni. Amikor csak célokban gondolkodunk, akkor hiánymotiváltak vagyunk, frusztrációval teli életet élünk. Hiszen általában ilyenkor számokat, mértékegységeket teszünk egymás mellé, amik pedig igazából túl sok impulzust, lendületet vagy érzést nem segítenek bennünk kialakítani.
Nem az a lényeg, hogy sok célod legyen!
Amikor nem voltak világos elképzeléseim, vízióim, akkor elkezdtem célokat kitűzni, amik egymásnak is ellentmondanak, ahelyett hogy egy dologra koncentrálnék, és az lenne csak fókuszban, hogy oda nyílegyenesen eljussak. Ha ezt a két módot összehasonlítanám, akkor az egyik energiagombócból körbe mindenfelé energiavektorok nyúlnának ki, ami sokkal több energiát bocsát ki, de megy egy kört maga körül, és visszatér oda, ahonnan indult. A másik energiagombócból pedig csak egyetlen nyíl mutatna kifelé. Tehát, amikor célod van, akkor egyfelé menj azért, mert van egy víziód.
Először legyen egy víziód, egy hosszabb távú, akár 10-20 éves jövőről, arról, hogy hogyan akarsz élni.
Nem kell még mérhetővé tenni, csak legyen egy kép a fejedben a jövőbeli életstílusodról – hogy kikkel és hol élsz? Milyen környezet vegyen körül? Hogyan nézzen ki egy napod? Milyen legyen a megjelenésed? Kik legyenek a barátaid? Milyen autót szeretnél vezetni? Ezek mind-mind fontos dolgok és sokkal lényegesebbek, sokkal jobban megtöltenek minket energiával, feltüzelnek, mint amikor azt mondjuk, hogy legyen 10 megrendelés a jövő hét végéig. Tök jó, de mi van akkor, ha csak 8 jön össze, akkor mi fog engem tüzelni, hogy a maradék kettőt péntek délután 6 és 7 között még bezsebeljem? Ha látod azt, hogy hol akarsz élni, és tudod azt, hogy milyen érzéseket akarsz átélni – és ez nem biztos, hogy egy pillanat eredménye – annál könnyebb lesz el is érni ezeket.
Minél több impulzus ért az életedben, és minél inkább van megtapasztalásod, hogy hogyan nem érezted magad jól, és hogyan igen, annál könnyebb lesz megrajzolni, felvázolni magad előtt. Amikor nem áll ez rendelkezésre, akkor pedig gyűjtsd! Ha találkozol olyan érzéssel, amit szívesen megtapasztalnál, írd fel magadnak a noteszedbe, telefonodba, csinálj egy fotót, tedd ki háttérképedként. Nagyon fontos, hogy ezek az érzések, élmények megalapozódjanak benned! Ezek lesznek azok, amik emocionálisan inspirálnak.
A SMART cél egy mérhető eredmény – a cél egy eszköz, a víziód eszköze. Bár mindig azt mondjuk, hogy a cél szentesíti az eszközt, de itt most „a cél maga az eszköz”.
Ezért két feladatod lesz, az első, hogy elkészítsd a víziódat, utána pedig, amit megcsináltál, azt vizualizáld!
Mint egy mozifilmet, lásd újra az elméd képernyőjén! Általában így is, úgy is vizualizálunk, mert bekapcsoljuk a Youtube-ot, a TV-t, a mozifilmet, stb. Ott, amikor vizualizálunk valamit, minél többször látjuk és megtapasztaljuk, annál inkább elhisszük, hogy velünk is megtörténik, vagy mi is képesek vagyunk rá. De mi lenne, ha nem csak a néző lennél, hanem Te lennél a film rendezője, szerkesztője és legfőképp a főszereplője?
Készítsd el a víziód és vizualizáld folyamatosan! Nagyon fontos az, hogy ezután jönnek majd a célok. Ha látod már, hogy mi az a vízió, például az adriai nyaralás, vagy ahova éppen menni akarsz, minden mérföldkő, kilométertábla az úton egy-egy cél lehet. Magától értetődik, onnantól kezdve a célkitűzés nem lesz egy nagy kihívás, mert hogyha az odavezető úton folyamatosan látod a víziót, akkor tudod, mi a következő lépés.
Ahogy a kínaiak is mondják: „az 1000 mérföldes út is egy lépéssel kezdődik.” Az már rád van bízva, hogy nagy célokat tűzöl ki, hogy a következő városig elérj, vagy csak a következő kilométertábláig. Ezt már személyre tudod szabni. Tehát, inkább hosszú távú projektekben gondolkodsz, 90 nap vagy 1 év? Vagy azt mondod, hogy neked egynapos rutinok, célok kellenek, és utána majd megyek tovább.