- Ha nem vagy maradéktalanul elégedett a jelenlegi életeddel, akkor az alábbi öt törvényt szükséges tisztelned, és a betartására odafigyelned.
- Melyik számodra a legfontosabb? Mondj véleményt, és oszd meg a gondolataidat közösségi média oldalainkon! Hadd adjunk neked pozitív visszajelzést! Használd a #BestsellerSiker vagy #BestsellerSikerBlog hashtag-et!
- Engedd el az elvárásaidat! Figyelj inkább arra, hogy mi az, amit Te magad tudsz megváltoztatni.
- Ahol most vagy, azt az eddigi döntéseidnek köszönheted. A jövőbeli gondolataidnak, tetteidnek más alapokról szükséges meghoznod. Ebben segít ez a bejegyzés.
- Nézd meg a videót, és döntsd el, hogy tisztelni fogod az öt alaptörvényt!
Újdonság:
1. Megújult a blogoldal!
Mostantól heti szinten jelentkezünk hasznos tartalmakkal (blogvideókkal), amelyek témája az önfejlesztés, marketing és könyvkiadás.
Kövess minket, bátran adj visszajelzést, lájkolj, kommentelj, és oszd meg a téged inspiráló tartalmakat.
2. Könyvet szeretnél kiadni?
Gyere el az élő Siker webinárunkra, ahol megmutatjuk, hogyan tudod gyorsan, költséghatékonyan és profi stratégiával megírni és kiadni a saját könyvedet!
Látogasd meg az információs oldalunkat, és jelentkezz be a következő online képzésre!
TUDTAD?
Hetente díjakat, motivációs ajándékokat ajánlok fel azoknak, akik képet vagy videót posztolnak az Instagram-on, és ehhez használják a #BestsellerSikerBlog hashtag-et.
Nagyon várom az ezzel az epizóddal kapcsolatos gondolataidat!
KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉSEK:
INSPIRÁCIÓS IDÉZETEK
TELJES LEIRAT
Ha nem vagy maradéktalanul elégedett a jelenlegi életeddel, akkor az alábbi öt törvényt szükséges tisztelned, és a betartására odafigyelned.
1. törvény: a 100-0 szabály.
Ezt a szabályt szükséges tisztelned: 100% felelősség, 0% kifogás vagy panasz. Fogadd el azt, hogy ahol most tartasz, oda TE juttattad el magad, ha akarod, ha nem. Oda, ahol most vagy, azok a döntések juttattak el, amiket az elmúlt 20-30-40 évben meghoztál. Ha ezek jó döntések voltak, nyilván elégedett vagy, ha rosszak, sokkal kevésbé. De nagyon fontos, hogy lásd, 100%-os felelősséged van ebben, még akkor is, ha beetettek, kisemmiztek. Nyilván mindennel kapcsolatban van döntési szabadság, illetve választási lehetőség. Újraépíted magad vagy nem, belemegyek-e egy adott dologba vagy sem?
Két dologért nem vagy felelős: egyrészt nyilván, hogy hova születtél, másrészt, hogy hova küldtek aztán bölcsibe, oviba vagy általános iskolába. De onnantól kezdve már a Te döntésed volt, hogy mit tanulsz tovább, milyen döntéseket hozol, kihez mész hozzá, vagy kit veszel el, stb. Sokan azt mondják, hogy a körülmények áldozatai, ehhez pedig George Bernard Shaw gondolatát fűzném hozzá:
“Nem hiszek a körülmények hatalmában. Hiszem viszont, hogy ebben a világban csak azok boldogulnak, akik megkeresik a megfelelő körülményeket, és ha nem találják, akkor megteremtik azokat.”
Azok az emberek, akik ma sikeresnek, boldognak, elégedettnek vagy egyfajta példának tekinthetők a világ szemében, sokszor el sem lehet képzelni, hogy milyen körülményeik voltak annak idején. Az a kérdés, hogy te alibiként hivatkozol a körülményekre vagy indokként, hogy változtass azokon, mert veled ezt nem lehet megcsinálni!
2. törvény: Nem elég egyszer dönteni.
Ha felelősséget vállaltam egyszer, vagy szembenéztem a dolgokkal, tudom, hogy nincs kifogás, nem magyarázkodhatok. Ha visszamegyünk a 100% felelősséghez, Steve Jobs egyik nagyon ismert beszéde, a stanford-i beszéd. Ebben azt mondja el, hogy az életében voltak olyan pillanatok, amikor nem tudta, hogy mi miért történt, de visszatekintve a múltjára, látja, hogy mindegyik megrázkódtatás, kihívás, probléma, nehézség vagy kereszteződés igazából abban segített, hogy azzá váljon, aki most. Ha nem lettek volna ezek, akkor gyakorlatilag nem alakul ki az a készség, reziliencia vagy kitartás, ami eljuttatta őt oda, hogy a falon is átmenjen, ha el kell érnie a célját. Minden, ami visszatekintve egyfajta sorscsapásként ért bennünket, azt itt az idő, hogy teljesen más gondolatként fogjuk fel, más megvilágításba helyezve. Amik problémának tűnnek, lehet, hogy éppen lehetőség valamihez – hiszen ne felejtsd, Napóleon Hill is azt mondja:
“Minden kudarc magában hordozza egy vele egyenértékű sikernek a csíráját”.
A tavalyi év egy nagyon kellemetlen pillanatban, egy hónapos szünetet hozott, mert összeszedtem egy vírust. Ennek köszönhetően egész nyáron nem nagyon voltak megrendelések, nem mentek úgy a dolgok, nem találtam azt a lendületet, ami éveken keresztül előtte megvolt. Aztán újraindult minden szeptemberben, vettem egy nagy levegőt, eldöntöttem néhány dolgot, és most, amikor december elején visszatekintettem az évemre, akkor valójában nagyon hálás voltam azért, hogy ott volt az az egy hónap. Nem élném újra, mert nem akarom azt a lelki keresztutat, amikor három hét után minden gyógyszert beszedve is még mindig beteg voltam… ott azért voltak mentális mélypontok. De ha most visszatekintek, akkor nagyon hálás lehetek, mert ennek köszönhetően gondoltam át olyan dolgokat, amiket lehet, hogy még ma sem tettem volna meg. Még ma is halogatnék, ma sem lenne munkatársam, ma sem lennének olyan dolgok, amiket ennek hatására döntöttem el a későbbiekben.
Tehát a 100%-os felelősségvállalás azt jelenti, hogy a nehézségeket nem problémaként, hanem egyfajta lehetőségként szemléled. Lehet, hogy ez nagyon nehéz, lehet, hogy vannak olyan dolgok, amiket most még ebben a pillanatban egyáltalán nem is tudsz. De igazság szerint nem nyersz azzal semmit, ha csapásként fogod fel; próbáld meg ezt valamilyen példaként vagy jelként tekinteni.
Nem elég egyszer dönteni, viszont a döntésnek van egy nagyon fontos szerepe. Az a tapasztalatom, hogy az életünket hosszú távon nem az határozza meg, hogy miben vagyunk tehetségesek, hogy jók vagyunk-e, hanem hogy milyen döntéseket hozunk. Azokat a döntéseket minden nap meg kell hozni, ha tetszik, ha nem.
Woody Allen-nek van egy aforizmája:
“A világon a legegyszerűbb leszokni a cigarettáról, mert neki már 243-szor sikerült.”
Igazság szerint eldönteni egyszer nem olyan nehéz. Az, hogy mellette azt a meghozott döntést újra és újra megerősítsd, az már kihívás. Hányszor döntöttük már el, hogy leszokunk a panaszkodásról? Most akkor igazán kezembe veszem az irányítást, ezt eldöntöttem péntek délután, szombat délelőtt vagy akár Brendon Burchard videót hallgatva, aztán eljött a hétfő reggel és megint kicsúszott és nem tudtam kontrollálni az elmém.
Ha döntöttél egyszer, a későbbiekben is tisztában kell lenned azzal, hogy újra és újra kisebb dolgokkal szükséges megerősítened azt.
Van egy olyan ismerősöm, aki eldöntötte láncdohányosként, hogy leszokik. Amikor ment 100-al az autópályán, kidobott mindent a mozgó járműből: cigisdobozt, gyufát. 70 km múlva ott volt a benzinkút, beállt a sorba, és vette meg újra a cigit. Hiába döntötte el, hogyha egy óra múlva már újra kedvet kap hozzá. Tehát nem elég egyszer dönteni! Igenis sokszor, napi szinten is, kell kis döntéseket meghozni.
3. törvény: Csak magadat tudod megváltoztatni!
Hallottam egy történetet: idős – már a halálos ágyán lévő – úriember történetét, aki elmondta, hogy „20 évesen meg akartam változtatni az egész világot, azt akartam, hogy mindenki máshogy cselekedjen. 30 évesen meg akartam változtatni az embereimet, akik nekem dolgoztak. 40 évesen meg akartam változtatni a feleségemet és a rokonaimat, barátaimat. 50 évesen meg akartam változtatni a gyerekeimet. 60 évesen kezdtem el arra rájönni, hogy először magammal kellene kezdenem.” Ahogyan Gandhi mondja:
“Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban!”
Csak magunkat tudjuk megváltoztatni. Mindenki mást szóval vagy erőszakkal nem fogsz tudni – példával sokkal könnyebb lesz. Egyébként ez a 100-0 szabály könyv arról szól, hogy a kapcsolatainkban 100%-os felelősséget vállalj! 100%-ig arra figyelj, hogy mi az, amit te beleteszel, hogy te rajtad múlik minden, és 0% legyen az elvárás. Amikor hallgattam Brendon Burchard év eleji 4 órás webinár kurzusát, akkor szintén ez volt, amit minden meghívott vendég kiemelt, hogy “Engedd el az elvárásaidat más emberekkel szemben!” Tegyél meg minden tőled telhetőt, és az 50-50 szabályt, hogy én megteszem az én részemet, ő is tegye meg az ő részét, ezt engedd el, ez nem fog előrébb vinni. Ha neked fontos, akkor tegyél meg 100%-ot, és ne várjál tőle semmit, vagy ha nem fontos, akkor fogadd el, hogy nem fontos.
Az 50-50-et majd a vallásosak esetleg Istennel kapcsolatban élhetik át, de nála is persze sokszor nem is látszik, hogy mi az, ami szükséges ahhoz, hogy sikert érjünk el. Mindent tegyél meg, ami csak tőled telhető, és Te légy a változás, amit látni szeretnél a világban.
4. törvény: Akkora sikered lesz, amekkora kudarcot el tudsz viselni.
Egy Darren Hardy nevű úriembertől hallottam néhány évvel ezelőtt egy rövid videóban, hogy alapvetően sokan úgy élik az életüket, hogy nem akarnak buktát, kínlódást, küszködést, nehézségeket, kudarcokat vagy visszautasításokat. Az ő életük, ingájuk az körülbelül olyan módon leng ki, hogy csak kicsit az egyik irányba, a kudarc meg a visszautasítás irányába és ezért aztán csak egy kicsit fog a siker, elfogadás, győzelmek és a boldogság irányába átmenni. Ez az egyik típusú ember, aki alapvetően kudarckerülő. Abban gondolkodik, hogy minél kevesebbet kelljen beletenni.
A másik típus, aki hajlandó megtapasztalni és átlépni a komfortzónán sokkal – mivel az egyik oldalon sokkal nagyobb elutasítás, kellemetlenebb pillanatok, legyőzöttség és megalázottság átélése van, az inga át fog lendülni majd – amikor eljön ennek a pillanata, mert el fog jönni – a másik oldalra, és akkor igenis át fogja élni a sikert, elfogadást, győzelmet, élményt, élvezetet és a boldogságot. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mekkora buktát, kudarcot tudsz elviselni, mert akkora lesz a másik oldalon a sikered is. Lehet, hogy nem is fogod megtapasztalni, de mekkora az a kudarc, amit még el tudnál viselni? Ezzel egyenértékű lesz a sikered. Azt gondolom, hogy ez az a törvény, amit sokan figyelmen kívül hagynak. Mindenki a sikerről beszél, mindenki arról beszél, hogy mekkora lehetőségeket érhetünk el, de arról nem, hogy ez az egész mentálisan így áll össze.
5. törvény: “Ki mint vet, úgy arat”.
A könyvek könyve, ami a Bibliában is benne van a Pál apostol levelében. Aki szűken vet, szűken is arat, aki bőven vet, bőven arat. A negyedik és az ötödik törvény össze is kapcsolható lenne, csak az kicsit más megközelítésből, ezért szedtem szét.
Ha elégedett vagy azzal, amit aratsz, akkor eleget vetettél. Hogy ha nem vagy elégedett vele, akkor viszont gondolkodj el, mert valószínűleg sokkal többet szükséges vetned. Megint csak nagyon fontos azt látni, hogy lehet, hogy nem lesz a vetésből semmi, elviszik a varjak, lefagy. Sok olyan dolog lehet, ami megakadályozza azt, hogy az aratás olyan legyen, amilyennek elképzeljük az elején, de ha nem teszel semmit, akkor esélyed sem lesz, hogy a betakarításkor legyen elég a zsákban.