- Az emberi működést kétféle játszma befolyásolja: a belső játszma és a külső játszma. A mechanizmus olyan, mint a jéghegy esetében: sokszor csak a szakmai kompetencia (külső játszma) látszódik, és nem értjük, hogy miért nem vagyunk eredményesek, amikor rengeteg diplománk és minősítésünk van. A siker Pareto-elve választ ad erre.
- A mai bejegyzésben a 80/20-as szabályt mutatom be a siker szempontjából. Mondj véleményt, és oszd meg a gondolataidat közösségi média oldalainkon! Használd a #BestsellerSiker vagy #BestsellerSikerBlog hashtag-et!
- Az életben bármilyen siker minimum 80%-ban a belső játszmán, és maximum 20%-ban a külső játszmán múlik.
- „Élvezd a küszködést” – mondja a mentorom, Brendon Burchard. Fogadd el a tanulási időszakkal együtt járó megpróbáltatásokat, nehézségeket, kínlódásokat. Ezzel lesz több…
- Nézd meg a videót, és döntsd el, hogy idén akarsz-e tenni a sikerért! Ha igen, akkor alakítsd ki úgy a napirendedet, hogy az aktív idődnek a 20%-ban a belső játszmádon, és az észjárásod fejlesztésén tudj dolgozni!
Újdonság:
1. Kövess a közösségi médiában!
Mostantól naponta jelentkezünk a Facebook, LinkedIn, Instagram, YouTube és Podcast felületeinken hasznos tartalmakkal (inspirációs témájú posztokkal), amelyek témája az önfejlesztés, marketing és könyvkiadás.
Kövess minket, bátran adj visszajelzést, lájkolj, kommentelj, és oszd meg a téged inspiráló tartalmakat.
2. Könyvet szeretnél kiadni?
Gyere el az élő Bestseller Siker Webinárunkra, ahol megmutatjuk, hogyan tudod gyorsan, költséghatékonyan és profi stratégiával megírni és kiadni a saját könyvedet!
Látogasd meg az információs oldalunkat, és jelentkezz be a következő online képzésre!
TUDTAD?
Hetente díjakat, motivációs ajándékokat ajánlok fel azoknak, akik képet vagy videót posztolnak az Instagram-on, és ehhez használják a #BestsellerSikerBlog hashtag-et.
Nagyon várom az ezzel az epizóddal kapcsolatos gondolataidat!
KAPCSOLÓDÓ BEJEGYZÉSEK:
- Melyik életet éled?
- A sikeres élet öt törvénye
- Mit tudunk (rosszul) a célkitűzésről?
- Hogyan tűzz ki célokat helyesen?
INSPIRÁCIÓS IDÉZETEK
TELJES LEIRAT
Az emberi működést kétféle játszma befolyásolja: a belső játszma és a külső játszma. Amit a hitről tudunk az, hogy 100%-ban a belső játszma része. (Itt most nem a vallásos hitről beszélek, de az is egyébként a belső játszmához tartozik.) Hiába ugyanazt látjuk a világban, mint más emberek, ugyanazt tapasztaljuk, az egyiknek van hite, a másiknak nincs. Az egyik (akár vallásosan is) hisz valamiben, a másik nem hisz benne. Tehát: 100% belső játszma és 0% külső, amit a hitről tudunk. A magunkba vetett hit ugyanígy értelmezhető.
Belső játszma = gondolkodásmód.
Ami ide tartozik:
- az álmok,
- a célok, a vízió,
- az attitűdöd,
- a mentális állóképességed,
- az önismereted és az énképed,
- az EQ,
- a hiedelmek, meggyőződések,
- az életvezetési minták,
- a motiváció és
- végül a hit és a kitartás.
Ez a belső játszmának a része. Sokszor nagyon kevéssé kézzelfogható, még kevésbé mérhető, hogy én kialakítottam az ideális énképet, vagy megszereztem a motivációt magamnak. Pedig majd mindjárt látni fogjuk, hogy nagyon nagy jelentősége van.
Külső játszma = technikák, azok a tudáselemek, skill-ek, amik megszerezhetők. A készségeid, a technikai szakértelmed, a tapasztalataid és a módszerek.
Ezek a tényezők sokkal könnyebben elsajátíthatóak és mérhetőek. Egzaktan megállapítható, hogy megvan vagy nincs meg, tudod-e használni vagy nem. A külső játszma vagy a technikai tudás laboratóriumi körülmények között egyértelműen megállapítható – például sportoló vagy, edzésen 10-ből 10-szer berúgod a tizenegyest, aztán amikor eljön a világbajnoki döntő és az utolsó rúgó leszel, be kell rúgnod, mert különben veszít a csapat; ilyenkor már sokkal inkább a belső játszmán múlik.
Sok mindent tudunk, megvan hozzá a tudás és a készség. Hogy ezt egyébként el tudjuk-e hinni az adott pillanatban, az a belső játszma. Ezt nagyon sokszor lebecsüljük: bizony lebecsüljük az észjárást.
Elismert szakma a mai világban az ügyvéd, az orvos, a mérnök, éveken keresztül tanuljuk az egyetemeken, ezeknek van presztízse. Ezzel szemben sokkal kevésbé elismert az, aki coach, életvezetési tanácsadó, vagy aki bármilyen módon mentorál másokat, és segít mások észjárásának fejlesztésében. Pont azért, mert kevésbé megfogható eredményt tud biztosítani. Te tudod azt, hogy az ügyvédtől, az orvostól mit várhatsz el. Egy coach-nál, egy életvezetési tanácsadónál ez sokkal kevésbé kézzel fogható, sokkal kevésbé tudod leírni azt, hogy a mindennapi életben hogyan fogsz fejlődni. Lehet, hogy a mindennapi életben egyre komfortosabban érzem magam egy ilyen coach ülésen, de hogy ennek a való életben milyen hatása van, azt nagyon nehéz mérni.
A siker jéghegy-modellje.
A víz feletti rész: a készségeink, a tudásunk; a víz alatti rész pedig szimbolizálja az értékeinket, szándékainkat, az énképünket, a motivációnkat, ami sokszor egyáltalán nem világos, csak amikor eljutunk oda, hogy azt látjuk, hogy két ember közül az egyiknek óriási tudás van a birtokában, de aztán azt is látjuk, hogy a jéghegy nem látható része sokkal satnyább vagy már-már elolvadt. A másik oldalon pedig látunk egy olyat, amiből sokkal kevesebb látszik ki, viszont a mélyben azért lehet, hogy jó métereken keresztül elnyúlik.
Az életben bármilyen siker minimum 80%-ban a belső játszmán, és maximum 20%-ban a külső játszmán múlik. Tehát nem igaz, hogy nem kell hozzá technikai tudás. (Persze, hogy kell!) De sokakban megvan a technikai tudás, de valahogy mégis, amikor csak elpingpongozgatunk, elteniszezgetünk, elég sok ütés megvan és jól megy, de ha kihívnám a Federert az Ausztrál Open döntőjében, valószínűleg nem sok babér teremne nekem. Más az a miliő… (Ha néztek teniszt, az elődöntőben lemossa a játékos az ellenfelét, és a döntőbe odakerül és megbénítja a teher, pont ezért, mert a belső játszmán ennyi múlik.)
A siker Pareto-elve
A Pareto-elv lényege, hogy a 20% befektetett energiából jön a siker, illetőleg az eredményeink 80%-a. 20%-a a vevőinknek hozza majd a bevételünk 80%-át. 20%-a nyilván az energiánknak, szintén 80%-ban térül meg. Vagy akár lehetne a nagy világtendenciákat mondani, hogy a gazdag emberek 20%-nak a világ vagyonának 80% áll a rendelkezésére, stb.
A sikernek is ugyanez a Pareto-elve: ha sikeres és motivált akarsz lenni, akkor ebben az évben az aktív idődnek a 20%-ban szükséges a belső játszmádon, és az észjárásod fejlesztésén dolgozni. Lehetséges, hogy ez korábban sokkal kevésbé volt fontos, de igenis minden nap legyen meg! Ha 10 órát foglalkozol munkával, hogyan tudsz abból napi szinten azzal is foglalkozni, amivel magadat fejleszted? Lehet, hogy ez már egy olyan rutin, ami működik csak nincsen tudatosítva. De hogyan tudod ezt kifejleszteni magadban? Legyen a rutinod része, hogy a belső játszmádon, az észjárásod fejlesztésén dolgozol.
Álmodozol, de persze ezt nem csak napközben teszed, daydream (ábrándozás) formájában, hanem azokat céllá alakítod, vizualizálod és azok cselekvésre fognak ösztönözni. Figyeld meg önmagadat, és azt, hogyan reagálsz nem várt helyzetekben! Elemezd ki saját magadat! Nem probléma az, ha égsz első körben, vedd fel azt az értekezletet, amit tartasz, és utólag hallgasd meg! Írd össze, hogy mi az, ami jó volt, és mi az, amin fejleszteni lehet! Irtózatosan ciki és szívás újranézned önmagad és látnod, hogy milyen béna voltál, de hidd el, hogy ezzel leszel jobb!
Azt mondja a mentorom, Brendon Burchard, hogy „fogadd el azt a kínlódást, amin végigmész, amikor valami újat megtanulsz.” Ez is a komfortzóna átlépés, hogy hajlandó vagy-e azt a nagyon kényelmetlen pillanatot átélni, amikor látod, hogy ott szenvedsz és izzadsz, vöröslik a füled és gyöngyözik a homlokod. De meg kell tapasztalni, és amikor ezen egyszer átesel, meg még egyszer, meg még egyszer, egyre jobb leszel, hidd el!
Amikor visszanézed 2 vagy 3 év múlva, hogy ez te voltál, aki ezeken vergődött, meg nem tudott túlmenni, akkor azt az időt fogod nagyon sajnálni, amikor halogattad, hogy kilépj a komfortzónádból.
Fejleszd az EQ-dat, az önbizalmadat, írd felül a mentális korlátaidat, hiedelmeidet, inspirálódj, olvass életrajzokat, keress olyan példaképeket, akik jó mintát mutatnak neked!
Kattanj rá olyan emberekre, akikkel valahogyan kapcsolatban lehetsz! Nem biztos, hogy napi szinten, nem biztos, hogy minden napod vele kezdődik és végződik, de ma már a digitális világ megengedi azt is, hogy csomó dolgot a Youtube-on keresztül meg tudsz nézni, újra meg tudod hallgatni.
Szóval akár úgy is lehet valaki a családtagod, mentorod, hogy ő nem biztos, hogy tud róla. Hallgass motivációs hanganyagokat, nézz ilyen filmeket és folyamatosan, vedd magad körbe olyan emberekkel, akik segítenek. Ami legalább ennyire fontos ezek mellett, hogy zárd ki azokat a negatív dolgokat, energiákat, amik pedig akadályoznak. Ez a negatív energia, amikor egész nap ömlik ránk, érdemes valahogy korlátok közé szorítani. Nekem is nagyon nehéz, de már egyre jobban megy, már a reggeleket nem azzal kezdem, hogy megnézem a Facebookot, pedig ez nem mindig volt így.